niedziela, 24 czerwca 2012

Joe Hisaishi

Urodził się on 6 grudnia 1950 roku w Nagano. Studiował w Kunitachi Music School. Jest jednym z najbardziej znanych kompozytorów japońskich. Począwszy od roku 1981 stworzył ponad 100 ścieżek dźwiękowych i albumów. Obecnie jest jednym ze stałych współpracowników reżysera Hayao Miyazaki'ego (jeden z najlepszych twórców Anime). 
Hisaishi jest także producentem, aranżerem i wykonawcą swoich kompozycji. Jego muzyka posiada niesamowitą magię, która potrafi zauroczyć.
Unika stosowania różnych ozdobników i wywijasów muzycznych charakterystycznych dla hollywoodzkich kompozytorów. Jego muzyka jest nadzwyczaj prosta i klarowna. Cała jej siła opiera się na pięknych motywach i świetnych aranżacjach. Bardzo ciekawy jest także stosunek kompozytora do fortepianu. Instrument ten pojawia się niemal na wszystkich jego ścieżkach dźwiękowych. Sam kompozytor jest wytrawnym pianistą, który miał okazję koncertować w najznamienitszych salach koncertowych świata. Zawsze wykonuje partie fortepianowe na swoich soundtrackach osobiście.

Prywatnie kompozytor jest miłośnikiem fotografii, która pochłania niemal cały jego wolny czas. Jednak zarówno jak w muzyce tak i w fotografii radzi sobie świetnie, a efekty jego pracy można podziwiać między innymi na jego oficjalnej stronie internetowej:

http://joehisaishi.com/index.php

Hisaishi jest twórcą soundracków m.in do :
- "Ruchomy zamek Hauru",
-"Nausica z doliny wiatru",
-"Księżniczka Mononoke",
-" Spirited away".

(biografia- filmweb.pl)

Joe Hisaishi jest jednym z moich ulubionych kompozytorów i pianistów. Słuchanie jego utworów pobudza wyobraźnię i polecam to tym, którzy w wolnym czasie lubię pisać opowiadania (szczególnie fantasy). To właśnie jego muzyka dodaje i tak genialnym już filmom Ghibli niesamowitego uroku. Muzykę Hisaishiego polecam również tym, którzy sami na czymś grają. Próbowałam (uczę się grać na fortepianie) i muszę przyznać, że może są trudne, ale też wyjątkowo piękne. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz